See modificar on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Borrowed from Latin modificāre",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Latin modificāre.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiqués",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqués",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no modifiquis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no modifiquin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiquí, past participle modificat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Catalan verbs with c-qu alternation",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to modify"
],
"id": "en-modificar-ca-verb-b0iwkRHp",
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
],
"related": [
{
"word": "modificació"
},
{
"word": "modificador"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈka]",
"tags": [
"Central"
]
},
{
"ipa": "[mo.ði.fiˈka]",
"tags": [
"Balearic"
]
},
{
"ipa": "[mo.ði.fiˈkaɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-modificar.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a(ɾ)"
}
],
"word": "modificar"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Latin modificāre",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin modificāre.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifican",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificabamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificabades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificarades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "modificariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificávades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificávais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificache",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificárom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificárades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificárais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificássedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiquei, past participle modificado)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
},
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Galician verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Galician verbs with c-qu alternation",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to modify"
],
"id": "en-modificar-gl-verb-b0iwkRHp",
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
],
"related": [
{
"word": "modificación"
}
]
}
],
"word": "modificar"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pagename",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificante",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"perfect"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present"
]
},
{
"form": "ha modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"present"
]
},
{
"form": "habera modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"perfect"
]
},
{
"form": "modificarea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"present"
]
},
{
"form": "haberea modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"perfect"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"perfect"
]
},
{
"form": "es modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ha essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "esseva modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "essera modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "habera essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "esserea modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "haberea essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "sia modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ia",
"2": "verb",
"head": ""
},
"expansion": "modificar",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ar"
},
"expansion": "modificar",
"name": "ia-verb"
}
],
"lang": "Interlingua",
"lang_code": "ia",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Interlingua entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Interlingua verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to modify"
],
"id": "en-modificar-ia-verb-b0iwkRHp",
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
]
}
],
"word": "modificar"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Learned borrowing from Latin modificāre",
"name": "lbor"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "modo",
"3": "-ificar"
},
"expansion": "By surface analysis, modo + -ificar",
"name": "surface analysis"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from Latin modificāre. By surface analysis, modo + -ificar.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificámos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiquei, past participle modificado)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo",
"di",
"fi",
"car"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese terms suffixed with -ificar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese verbs with c-qu alternation",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to modify"
],
"id": "en-modificar-pt-verb-b0iwkRHp",
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
],
"related": [
{
"word": "modificação"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[mo.d͡ʒi.fiˈka(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[mo.d͡ʒi.fiˈka(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[mo.d͡ʒi.fiˈka(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/mu.di.fiˈkaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈkaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/mu.di.fiˈkaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈkaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/mu.di.fiˈka.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈka.ɾi]",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "modificar"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Latin modificāre",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin modificāre.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiqué",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifican",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificábamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificabais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiqué",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificó",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificasteis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaréis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqués",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"vos-form"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificare",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificare",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificarme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificaros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificarles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificaros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificarlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándole",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificándoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificándoles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándolo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándola",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificándoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificándolos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándolas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modifícame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícale",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícales",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícalos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícalas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modificame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificale",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificales",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificalos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificalas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modifíqueme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíqueles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíqueme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquelos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquelas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémosle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémosles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoslo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémosla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoslos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoslas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificadme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquennos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquense",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquennos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquense",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiqué, past participle modificado)",
"name": "es-verb"
}
],
"hyphenation": [
"mo‧di‧fi‧car"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo‧di‧fi‧car"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "es-conj"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish verbs with c-qu alternation",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to modify"
],
"id": "en-modificar-es-verb-b0iwkRHp",
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
],
"related": [
{
"word": "modificación"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "alterar"
},
{
"word": "cambiar"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/modifiˈkaɾ/"
},
{
"ipa": "[mo.ð̞i.fiˈkaɾ]"
},
{
"rhymes": "-aɾ"
}
],
"word": "modificar"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Borrowed from Latin modificāre",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Latin modificāre.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiqués",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqués",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no modifiquis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no modifiqui",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no modifiqueu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no modifiquin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiquí, past participle modificat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "modificació"
},
{
"word": "modificador"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan first conjugation verbs",
"Catalan lemmas",
"Catalan terms borrowed from Latin",
"Catalan terms derived from Latin",
"Catalan terms with IPA pronunciation",
"Catalan verbs",
"Catalan verbs with c-qu alternation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Catalan/a(ɾ)",
"Rhymes:Catalan/a(ɾ)/4 syllables"
],
"glosses": [
"to modify"
],
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈka]",
"tags": [
"Central"
]
},
{
"ipa": "[mo.ði.fiˈka]",
"tags": [
"Balearic"
]
},
{
"ipa": "[mo.ði.fiˈkaɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-modificar.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-modificar.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a(ɾ)"
}
],
"word": "modificar"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Latin modificāre",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin modificāre.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"infinitive",
"personal",
"plural"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifican",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificabamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificabades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaches",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificarades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "modificariamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificariades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "non modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "non modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "non modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "non modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "non modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gl-reinteg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"masculine",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"first-person",
"participle",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificávades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificávais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificache",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificárom",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificárades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificárais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaredes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarám",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificássedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificade",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nom modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "nom modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "nom modifiquedes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nom modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiquei, past participle modificado)",
"name": "gl-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gl-conj"
},
{
"args": {},
"name": "gl-reinteg-conj"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "modificación"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician lemmas",
"Galician terms derived from Latin",
"Galician verbs",
"Galician verbs ending in -ar",
"Galician verbs with c-qu alternation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to modify"
],
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
]
}
],
"word": "modificar"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pagename",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificante",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"perfect"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present"
]
},
{
"form": "ha modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"present"
]
},
{
"form": "habera modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"perfect"
]
},
{
"form": "modificarea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"present"
]
},
{
"form": "haberea modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"perfect"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"perfect"
]
},
{
"form": "es modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ha essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "esseva modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"present"
]
},
{
"form": "habeva essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"past",
"perfect"
]
},
{
"form": "essera modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "habera essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "esserea modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "haberea essite modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "sia modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ia",
"2": "verb",
"head": ""
},
"expansion": "modificar",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "ar"
},
"expansion": "modificar",
"name": "ia-verb"
}
],
"lang": "Interlingua",
"lang_code": "ia",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Interlingua entries with incorrect language header",
"Interlingua lemmas",
"Interlingua verbs",
"Interlingua verbs ending in -ar",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to modify"
],
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
]
}
],
"word": "modificar"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Learned borrowing from Latin modificāre",
"name": "lbor"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "modo",
"3": "-ificar"
},
"expansion": "By surface analysis, modo + -ificar",
"name": "surface analysis"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from Latin modificāre. By surface analysis, modo + -ificar.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificámos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "modificáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não modifiqueis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não modifiquem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiquei, past participle modificado)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo",
"di",
"fi",
"car"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "modificação"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 4-syllable words",
"Portuguese 5-syllable words",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese learned borrowings from Latin",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese terms borrowed from Latin",
"Portuguese terms derived from Latin",
"Portuguese terms suffixed with -ificar",
"Portuguese terms with IPA pronunciation",
"Portuguese verbs",
"Portuguese verbs ending in -ar",
"Portuguese verbs with c-qu alternation"
],
"glosses": [
"to modify"
],
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[mo.d͡ʒi.fiˈka(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[mo.d͡ʒi.fiˈka(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[mo.d͡ʒi.fiˈka(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/mo.d͡ʒi.fiˈka(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/mu.di.fiˈkaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈkaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/mu.di.fiˈkaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈkaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/mu.di.fiˈka.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"ipa": "[mu.ði.fiˈka.ɾi]",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "modificar"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "la",
"3": "modificō",
"4": "modificāre"
},
"expansion": "Latin modificāre",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin modificāre.",
"forms": [
{
"form": "modifico",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modifiqué",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "modificando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "modificado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "modificados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modificadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "modifico",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "modificas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "modificáis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifican",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificabas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaba",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificábamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificabais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaban",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiqué",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificó",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "modificasteis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaron",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaréis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarán",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "modificarías",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificaría",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificaríais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificarían",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiqués",
"source": "conjugation",
"tags": [
"informal",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"vos-form"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificarais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificases",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificásemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificasen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"imperfect-se",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificare",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificare",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modificáremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "modificaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifica",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modificá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"informal",
"second-person",
"singular",
"vos-form"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "modificad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiques",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifique",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquéis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically",
"third-person"
]
},
{
"form": "modifiquen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "es-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "c-qu alternation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modificarme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificaros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificarles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificarlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificaros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificarlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificarse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"infinitive",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándole",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificándoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificándoles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándome",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándote",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-second-person",
"object-singular"
]
},
{
"form": "modificándolo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándola",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-singular",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-first-person",
"object-plural"
]
},
{
"form": "modificándoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-second-person"
]
},
{
"form": "modificándolos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándolas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modificándose",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"gerund",
"object-plural",
"object-third-person"
]
},
{
"form": "modifícame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícale",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícales",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícalos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modifícalas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-tú"
]
},
{
"form": "modificame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificale",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificales",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificanos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificalos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modificalas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular",
"with-vos"
]
},
{
"form": "modifíqueme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquele",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíqueles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíqueme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquelo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquela",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquese",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquenos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquelos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "modifíquelas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémosle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémosles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoslo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémosla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémonos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoslos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modifiquémoslas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"first-person",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural"
]
},
{
"form": "modificadme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadnos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificaos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modificadlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"imperative",
"informal",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenle",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquennos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenles",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquense",
"source": "conjugation",
"tags": [
"combined-form",
"dative",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-second-person",
"object-singular",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenlo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-singular",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquennos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-first-person",
"object-plural",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-second-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenlos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquenlas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "modifíquense",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"combined-form",
"formal",
"imperative",
"object-plural",
"object-third-person",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "modificar (first-person singular present modifico, first-person singular preterite modifiqué, past participle modificado)",
"name": "es-verb"
}
],
"hyphenation": [
"mo‧di‧fi‧car"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mo‧di‧fi‧car"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "es-conj"
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "modificación"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Spanish/aɾ",
"Rhymes:Spanish/aɾ/4 syllables",
"Spanish 4-syllable words",
"Spanish entries with incorrect language header",
"Spanish lemmas",
"Spanish terms derived from Latin",
"Spanish terms with IPA pronunciation",
"Spanish verbs",
"Spanish verbs ending in -ar",
"Spanish verbs with c-qu alternation"
],
"glosses": [
"to modify"
],
"links": [
[
"modify",
"modify"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "alterar"
},
{
"word": "cambiar"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/modifiˈkaɾ/"
},
{
"ipa": "[mo.ð̞i.fiˈkaɾ]"
},
{
"rhymes": "-aɾ"
}
],
"word": "modificar"
}
Download raw JSONL data for modificar meaning in All languages combined (74.5kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (el / ela / Vde.)'",
"path": [
"modificar"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "modificar",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (eles / elas / Vdes.)'",
"path": [
"modificar"
],
"section": "Galician",
"subsection": "verb",
"title": "modificar",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.